Aj naša škola si prešla zvláštnou skúsenosťou zápolenia žiakov v jazykových schopnostiach za novodobých pandemických podmienok - čiže organizovania Olympiády v anglickom jazyku v online režime. Aj keď väčšinu školského kola sme v decembri 2021 síce ešte stihli zrealizovať pred prechodom na dištančné vzdelávanie, jeho finále nás dokázalo potrápiť a preveriť technické zručnosti aj vybavenie - to keď sa pri vyhodnocovaní výsledkov ukázalo, že dvaja semifinalisti sú na veľmi podobnej úrovni a bolo potrebné ešte zadať jednu dodatočnú ústnu úlohu. Nakoniec sa aj na diaľku podarilo preosiať kandidátov a do okresného kola poslať žiaka IV. PG Jakuba Hudeca. Toto kolo sa uskutočnilo v online podobe 13. 1. 2022. Jakubovi len o pár bodov uniklo prvenstvo, takže nakoniec skončil v okrese na druhom mieste.
M. Švec
Moja cesta k angličtine.
Spomínam si na svoje prvé slovíčka: „save a delete“, ktoré stáli pri zrode mojej „anglickej“ cesty. S otcom sme hrávali hry ako Spyro a Abes´ oddysey. Popri otcovi, ktorý hrával na gitare a učil sa anglické texty piesní, som sa tiež čo -to podučil. Potom prišla školská angličtina na ZŠ, ale ja som si išiel aj svojou cestou. Asi ako trinásťročný som si písal o aktuálnych hrách s hráčmi z USA, Poľska, Švédska...prirodzene po anglicky. Povzbudil ma fakt, že som sa zlepšoval a na rodinných dovolenkách (Kréta, Taliansko, Turecko) som sa vedel aktívne dohovoriť a vybavoval som za rodičov či starých rodičov potrebné veci. Veľa som sa pýtal...
Na strednej škole sa okrem hodín anglického jazyka posúvam aj tak, že si vyhľadávam veci, o ktorých sa učíme z rôznych zdrojov: Yotube, Google, Reddit... Využívam aplikáciu Blender- 3D modelovanie, kde sú aj technicky náročnejšie návody, pri ktorých je súčinná aj matematika, geometria, samozrejme, všetko v angličtine. Zlepšujem sa tak v odbornej angličtine.
Musím poďakovať svojim angličtinárom, ktorí nám nedovolili spať na vavrínoch a aj počas online hodín sa snažili udržať našu pozornosť, konverzovali s nami. Mal som rád pána profesora Františka Domitreka, ktorý bol vtipný a vtipné boli aj naše konverzácie: ja pod vplyvom americkej angličtiny a pán profesor s britskou verziou. Teraz nás na hodinách KAJ „rozkomunikováva“ p. profesorka Viktória Mravcová. Oceňujem jej humor a individuálny prístup. Samozrejme, moja vďaka patrí aj p. prof. Michalovi Švecovi, ktorý ma pripravoval na olympiádu a radil mi, v akých oblastiach ANJ sa mám zlepšiť.
Jakub Hudec