Mobility Londýn - august 2016

V nedeľu 21. augusta skupina desiatich študentov SPŠ Mikovíniho opäť vyrazila na cestu plnú nových zážitkov a skúseností do Londýna. Počas niekoľkých rokov sa tu vystriedalo v rámci projektu Mobilita - najlepšia cesta za európskym pracovným úspechom už desiatky našich študentov, ktorí absolvovali odbornú stáž s finančnou podporou Národnej agentúry SAAIC v programe ERASMUS plus.

Londýn nás prekvapil nečakane horúcim počasím, hektickou atmosférou . Ihneď po príchode si nás rozobrali hostiteľské rodiny, kde sme sa mohli učiť, ako vyzerá multikultúrna spoločnosť v praxi. Rodiny boli rôzneho pôvodu - od typicky britských, cez Karibik, či Pakistan. Väčšina z nás bývala v štvrti Harrow, kde sídli aj agentúra ADC COLLAGE, zabezpečujúca tento projekt. V pondelok nám v nej podali úvodnú inštruktáž a dobré rady, ako sa správať v rodinách, vo firmách a ako cestovať v Londýne. Nasledoval krst ohňom. V agentúre študentom rozdali mapky a vyslali ich nájsť a obzrieť si svoje budúce pracoviská, čo v obrovskom Londýne nie je vôbec jednoduché. Nasledoval prieskum dopravy mnohomilónového veľkomesta. Všetci zvládli náročnú úlohu na jednotku, no napriek tomu sme svoju diskusnú skupinu na facebooku nazvali LOL Lost in London. V utorok študenti nastúpili na stáž do firiem. Traja biochemici do lekární, dve konzervátorky papiera do kníhviazačskej manufaktúry, pracujúcej pre kráľovskú rodinu a piati študenti propagačného výtvarníctva, grafického a priestorového dizajnu do grafických a reklamných štúdií. Po počiatočnej aklimatizácii sa každému zo študentov podarilo primerane zvládať prácu vo firmách, za ktorú si vyslúžili dobré hodnotenia a odporúčania.

Víkend v Británii bol predĺžený o štátny sviatok, takže sme konečne mali dosť času objavovať krásy a pamätihodnosti mesta. Na to, aby ste v Londýne navštívili najväčšie múzeá a galérie, nepotrebujete veľa peňazí, väčšinou je vstup do nich voľný. Nenechali sme si ujsť známe dominanty Londýna: Buckinghamský palác, Katedrálu sv. Pavla, Tower a Tower Bridge, parlament a Westminister Abbey, Trafalgárske námestie, Londýnske oko, Park v Greenwitsch. Mohli sme obdivovať skvosty svetového umenia v National Galery, British museum, Victoria and Albert museum, Musem of science, National Maritime Museum alebo Tate Britain či Tate Modern. Odpočinúť sa dá v jednom z mnohých londýnskych parkov alebo pri brehu Temže s nádherným výhľadom na pestrú zmes historickej a ultramodernej architektúry.

Nasledoval ďalší pracovný týždeň, na záver ktorého sme v ADC COLLAGE zhrnuli všetko, čo nám tento pobyt priniesol. Či už skúsenosti z firiem, stret s novými kultúrami, pobyt vo veľkomeste, kde na rozdiel od našich mestečiek vládne zdanlivo chaos, pohybujúce sa obrovské masy všetkých rás, ale všetko funguje ako dobre namazaný stroj.

Študenti si odniesli diplom EUROPASS MOBILITY. V agentúre im prisľúbili pomoc v prípade, že by sa zaujímali o štúdium na britských vysokých školách.

V sobotu sme plní zážitkov a nových skúseností odlietali z Londýna. Tešili sme sa na domácu stravu, ale s pocitom, že by sme sa hocikedy dokázali vrátiť do tohto fascinujúceho mesta.

Mgr. art. Elena Rajčanová

Z Budče do Londýna

O štvrtej hodine rannej som prišla do Banskej Štiavnice, odkiaľ nás autami dopravili do Budapešti na letisko. Môj prvý let... Ovládol ma neskutočný strach, už som chcela volať mame, nech príde po mňa, že ja nikam nepoletím. Zrazu som už stála na schodíkoch vedúcich do lietadla a nemohla som sa otočiť. Po vzlietnutí zo mňa všetok stres opadol a užívala som si nádherný výhľad. Príchod do Londýna znamenal ďalší šok. Ubytovali nás v moslimskej rodine, kde sme ochutnali aj indické jedlá. Chutné, ale veľmi štipľavé... Uvedomili sme si, že slovenská kuchyňa je náš obrovský poklad. Počas dvoch týždňov som pôsobila v lekárni, kde som sa stala „atrakciou“, keďže v našej lekárni pracovali len černosi. Každé ráno som prevzala lieky a uložila ich do poličiek, potom som dávkovala lieky, balila ich pre zákazníkov. Po práci som stihla nakúpiť toľko oblečenia a suvenírov, až som sa bála, že môj kufor prekročí váhový limit... Víkend sme strávili v múzeách , prešli sme najznámejšie pamiatky Londýna. Vozili sme sa v metre, ktoré má 16 liniek (pražské má len 3 linky) a podarilo sa nám len raz nastúpiť iným smerom. Veľmi nás prekvapilo správanie Angličanov, sú veľmi milí, usmievaví a ochotní vždy poradiť. Z Londýna sme odchádzali so slzami v očiach. A plní dojmov! Sme radi, že sme mohli spoznať úžasné veľkomesto, voziť sa na dvojposchodových autobusoch, ochutnať exotické jedlá, ale hlavne zlepšiť sa v angličtine.

Laura Korvíniová IV.B

Londýnske návraty

Prekvapivo teplé (28 -29 stupňov)a slnečné Anglicko nás prichýlilo na 2 týždne. Bývali sme v rodine s dvomi malými deťmi a psom, takže nuda nehrozila. Predstavte si, na pracovisku si ma ešte pamätali!!!! Kratšia pracovná doba a aj anglický štátny sviatok nám hrali do kariet, mohli sme ponavštevovať všetky turistické destinácie Londýna. Pani profesorka Rajčanová nám bola skvelou sprievodkyňou. A teraz trochu á la Hollywood : ďakujem našej škole : SPŠ Samuela Mikovíniho , ďakujem ADC College, ďakujem svojej rodine, že mi umožnili návrat do Anglicka. Bude mi chýbať rodina, kolegovia, atmosféra veľkomesta, všetko...

Dominika Farbiaková IV.K

Stepherds Holborn

Práca v Stepherds Holborn ma zaujala od prvého dňa.. Obchod s pomôckami pre knihárov od výmyslu sveta. Vyrábali sme obálky z japonského papiera, zošľachťovaného papiera..Pracovali sme aj s kvalitnou kožou. Zamestnanci k nám boli milí a ústretoví(každú hodinu prišla ponuka: ..na čaj)Bývali sme v pokojnej štvrti, ale do práce sme cestovali pol hodinku metrom. Znesiteľné, ale na môj vkus ...príliš veľa ľudí.

Lucia Hlaváčová IV.K

footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Spojená škola Samuela Mikovíniho - Banská Štiavnica

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: spravca@mikovini.sk

Copyright 2017 SPŠ Samuela Mikovíniho ©