Mobility v Španielsku 2015

MALAGA – študenti SPŠ S. MIKOVÍNIHO sa už tradične zúčastnili mobility ERASMUS+

Vybraní študenti, ktorých angličtina zodpovedá kritériám zahraničnej mobility a ich vyučujúca RNDr. Valentína Vajsová, sa v dňoch 13.9 až 28.9 zúčastnili praxe v Španielsku. Malaga nás privítala slnečným dovolenkovým počasím, a tak sme hneď po príchode išli okúsiť vlny Stredozemného mora Na druhý deň žiaci absolvovali vstupné pohovory vo firmách, kde mali vykonávať pracovnú stáž ,zároveň sa museli naučiť cestu do práce a z práce domov. Dve študentky odevného dizajnu praxovali vo vychytených módnych salónoch, kde sa pripravovali modely na veľkú módnu prehliadku, ktorú prenášala aj španielska televízia. Počas prehliadky nezaháľali, v zákulisí aktívne pomáhali, čo bola jedinečná pracovná skúsenosť. Študentky životného prostredia trávili prax v nádhernom morskom múzeu, kde sa starali o choré korytnačky a iné zvieratká , dokonca sprevádzali turistov po múzeu. Študenti propagačného výtvarníctva sa ocitli vo firme, ktorá vyrábala umelecké a propagačné predmety. Výborne sa osvedčili , za čo im umožnili potlačiť si tričko vlastným dizajnovým návrhom. Študent biotechnológie praxoval v chemickom laboratóriu, kde sa naučil pracovať s modernými prístrojmi pri rozboroch vôd z bazénov neďalekých hotelov. Neraz narazil na rôzne nežiadúce baktérie či inú kontamináciu.

Vo voľnom čase študenti spoznávali pamiatky Andalúzie. Navštívili sme vychýrené turistické mestečko Mijas, ktoré nazývajú aj Pueblo Blanco – biela dedina, keďže všetky stavby sú žiarivo biele. Naša návšteva sa neobišla bez ochutnávky sladkého malagského vína a ukážky temperamentného flamenca. Obrovským zážitkom bol Gibraltár, odkiaľ sme do- videli na hory Afriky. Zažili sme aj drzé vyčíňanie jediných voľne žijúcich opíc v Európe, ktorých zlodejské úmysly sme na vlastné oči videli – našej nič netušiacej študentke nakúkali do batoha.

Prehliadka pamiatok Malagy je nezabudnuteľná , arabská pevnosť pripomínala palác z 1000 a jednej noci. Navštívili sme aj podmorské akvárium, Picassovo múzeum, výstavu moderného umenia. Okrem toho sme ochutnali exotickú chuť španielskych jedál , ktoré pozostávali z rýb , plodov mora a nápojov z exotického ovocia.

Nakoniec nás potešili samé pozitívne referencie majiteľov firiem, kde pôsobili naši študenti , ktorí šíria dobré meno SPŠ Samuela Mikovíniho aj v zahraničí . Jednej študentke odevného dizajnu dokonca ponúkli aj prácu v módnom salóne, samozrejme po maturite. Verím, že pre mnohých to bola jedinečná životná skúsenosť, ktorá bude študentov motivovať, z ktorej budú ešte dlho čerpať. “

RNDr. Valentína Vajsová

footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Spojená škola Samuela Mikovíniho - Banská Štiavnica

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: spravca@mikovini.sk

Copyright 2017 SPŠ Samuela Mikovíniho ©