Hattrick SPŠ Samuela Mikovíniho

Trojnásobná radosť v odbore Biotechnológia a farmakológia.
Nora Jedináková, absolventka SPŠ. S. Mikovíniho, úspešne reprezentovala našu školu v Žiline na EXPO SCIENCES EUROPE 2014/ESE/
ESE je celoeurópska prehliadka a fórum mladých vedcov , ktorá sa koná  vždy v inom štáte Európy, pričom je otvorená aj účastníkom z  iných štátov sveta. Tento rok získal AMAVET /Asociácia pre mládež, vedu a techniku/ poverenie  zorganizovať prestížnu prehliadku vedeckých prác študentov v srdci severného Slovenska – v Žiline . Výnimočné podujatie sa konalo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku . Minister školstva , vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini  podporil ESE svojou osobnou účasťou. Spolu s rektorkou univerzity Prof. Tatianou Čorejovou , otvorili ESE na pôde Žilinskej univerzity, kde študenti z 23 krajín / okrem európskych, napr. Alžírsko, Irán, Mexiko.../ prezentovali svoje projekty v dňoch 8. -10. 9. 2014.  Sme poctení, že po víťazstve v celoslovenskom kole SOČ v odbore chémia, sa do slovenskej reprezentácie/ 10 mladých vedcov v ôsmich projektoch/, prebojovala študentka našej školy Nora Jedináková. Nora pracovala pod vedením Ing. Eleny Šlaukovej, ktorá neúnavne podporuje svojich študentov v odbore biotechnológia a farmakológia . Unikátny projekt so sofistikovaným názvom „Kontaminácia a degradácia archívnych dokumentov mikroorganizmami“, zaujal vysokou úrovňou spracovania a  praktickou využiteľnosťou pre umelecký odbor Konzervátorstvo a reštaurátorstvo : papier , staré tlače a knižné väzby.  Po množstve hodín strávenom v biochemickom laboratóriu   Nora Jedináková zabodovala  a svoju prácu prezentovala pred rovesníkmi, odborníkmi i širokej verejnosti v angličtine i v rodnom jazyku.
 Prvým úspešným účastníkom na ESE v r.2012 v Tule v odbore chémia  z našej SPŠ S. Mikovíniho bol v r. 2012  G. GYENES , ktorý sa venoval biologickej metóde čistenia odpadových vied a v roku 2013 na ESE do ABU Dhabí cestoval maturant Ján Galbavý/projekt ekologického ekvivalentu získavania zlata ../ Všetkých doviedla na stupienok víťazov trpezlivá a zanietená Ing. ElenaŠlauková, ktorej patrí naša veľká vďaka. Študenti v spoločnom programe predstavovali svoju krajinu, i mesto B. Štiavnicu.
footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Spojená škola Samuela Mikovíniho - Banská Štiavnica

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: spravca@mikovini.sk

Copyright 2017 SPŠ Samuela Mikovíniho ©