Študenti SPŠ S.Mikovíniho opäť raz aktívni v programe Erazmus plus

Deviati študenti našej školy mali to šťastie, že sa mohli zúčastniť 10 denného pobytu na Počúvadle v rámci programu Erazmus plus, akcia Mládežnícke výmeny. Aj keď sa naša škola  v prvom rade uchádza o odborné pracovné mobility v zahraničí, nedokážeme zabezpečiť vhodné pracovné umiestnenia všetkým záujemcom. Preto sme uvítali možnosť zapojiť sa do medzinárodného projektu Mládežníckych výmen, spolu so školami z Litvy, Maďarska, Rumunska a Estónska.  Účasť na projekte nám ponúkla mimovládna organizácia Občiansky spolok v Lučenci. Manažérkou projektu a sprevádzajúcou osobou za našu školu bola RNDr. Valentína Vajsová. Ďalšou sprevádzajúcou osobou bol Ing. Arch. Pavel Fabián. Pracovným jazykom stretnutia bola angličtina a obsahom projektu boli dve súvisiace témy: priblížiť mladým podnikanie, úspešné podnikateľské nápady v oblasti multimédií, alebo využitie multimédií pri inom type podnikania.

Obsahom projektu boli teda nasledujúce témy:

  • Úvod do podnikania
  • Úvod do fotografie a tvorby videí
  • Podnikateľské prostredia v jednotlivých krajinách
  • Diskusia o úspešných podnikateľských nápadoch
  • Vypracovanie podnikateľského plánu
  • Kombinovanie multimédií s podnikaním v snahe dosiahnuť stanovené ciele

Cieľom projektu bolo priblížiť študentom podnikanie ako jednu z možností vlastnej kariéry, naučiť ich základom práce s multimédiami, ktoré sa stali nevyhnutnosťou pri  dnešnom spôsobe podnikania a marketingu, pracovať na zvyšovaní sebavedomia a viery v seba a v svoje nápady, naučiť ich vypracovať dobrý podnikateľský plán,  a realiziovať ho s podporou multimédií. Metódy, ktoré sa počas týchto pracovných stretnutí využívali, boli brainstorming, strategické plánovanie, vývoj a príprava podnikateľského zámeru, plánovanie nákladov a úvod do rôznych typov multimédií spolu s rôznymi typmi metód neformálneho vzdelávania, ako  teambuildingové hry, simulačné cvičenia, hranie rolí, súťaže, prezentácie, otvorené diskusie, narábania s faktami a číslami ako aj kreatívna práca. Mladí ľudia si odnesú domov okrem vlastných podnikateľských plánov aj tzv. Youthpassy, čo sú sa vlastne certifikáty o tom, že dokážu pracovať v tíme v cudzojazyčnom prostredí, ovládajú základy podnikania a práce s multimédiami, dokážu zaujímavo prezentovať svoje nápady a projekty, ale i krajinu, z ktorej pochádzajú. Tieto európske certifikáty sa tešia čoraz väčšiemu uznaniu pri uchádzaní sa o univerzitné štúdium alebo pri hľadaní práce v celej Európe.

A čo hovoria samotní účastníci?

Saša 3G:

Asi nikto z nás by si nemyslel, že tých desať dní nakoniec prejde tak rýchlo. Musím však povedať, že (teda aspoň pre mňa) prvé dni neboli najľahšie. Prostredie síce nie až tak neznáme, no množstvo nových ľudí z Maďarska, Rumunska, Litvy a Estónska, s ktorými dohodnúť sa niekedy nebolo až tak jednoduché. Sama som však zistila, že niekedy sa dá dorozumieť aj bez slov.

Začali sme však pekne pomaly. Prvé dni sme sa len zoznamovaním a učili sa naše mená (ja osobne som sa ich učila ešte celý zvyšok pobytu 😀 ) až sme sa postupne dostali k hlavnej téme programu. Ako začať vlastný biznis v multimédiách, teda naučiť sa pracovať s fotoaparátom, kamerou či vyznať sa v rôznych programoch slúžiacich na upravovanie fotiek a videí. Nie vždy sme len sedeli a počúvali. Každé stretnutie sme napríklad začínali takzvaným enegizerom. Energizer bol niečo ako cvičenie, či hra ale oveľa zábavnejšie. Nechýbali ani medzinárodné večere, kde mala každá krajina možnosť povedať niečo o svojej histórii, zvykoch, či tradičných jedlách a nápojoch, ktoré sme neskôr mohli ochutnať. Počasie nám teda prialo, čo by vám potvrdili aj naši estónski kamaráti, u ktorých sú takéto teploty vrcholom leta. Niekedy sme ani naše stretnutia nemali vnútri, ale vonka pri jazere, pekne usadení na tráve. V piatok sme absolvovali výlet do Banskej  Štiavnice. Začali sme exkurziou v štôlni Bartolomej, pokračovali obedom v Meštianskej pizzerii a po obede sme zahájili lov na štiavnické pamiatky. A to doslova! Rozdelili nás do skupín, rafinovane, tak aby v každej bol len jeden Slovák, rozdali nám plániky s fotkami pamiatok a my sme ich museli hľadať a ako dôkaz sa s nimi odfotiť.

A potom, pomaly, ale isto prišiel ten najťažší no zároveň asi najkrajší....posledný deň. Lúčenie s novými kamarátmi s pocitom, že už sa pravdepodobne nikdy nestretneme nebolo najľahšie. Som rada, že som mohla spoznať toľko úžasných ľudí a myslím že okrem certifikátu si každý domov odniesol aj kopu dobrých spomienok. Na záver mi už neostáva povedať nič inšie ako len jedno veľké ĎAKUJEM.

Diana 3G:

V čase od 14.4 do 23.4 sme sa zúčastnili mládežníckeho pobytu Európskej Únie s názvom Erasmus+ na Počúvadle. Témou boli multimédiá a biznis. Programu sa zúčastnili krajiny ako Estónsko, Litva, Maďarsko a Rumunsko. Dni plynuli rýchlo, pretože sme stáli robili rôzne zábavné aktivity hlavne v skupinách. Mne osobne sa najviac páčili hodiny o biznise. Navrhli sme si svoj produkt, ktorý sme chceli predávať a potom sme urobili kratšiu, podobnú formu biznis plánu. Neskôr sme náš produkt prezentovali pred ostatnými skupinami. Zo začiatku bolo ťažké hovoriť pred skoro 50 ľuďmi, ale potom sme sa viac spriatelili a bolo to v poriadku, brali sme veci viac zľahka a nebolo to nič vážne. Taktiež sa mi páčili takzvané kultúrne večery, kde každá krajina prezentovala svoje tradície a zvyky, kde sme mali možnosť ochutnať trochu jedla z každej krajiny. Avšak, stihli sme toho omnoho viac a určite by som sa takéhoto projektu zúčastnila znovu a odporučila by som to každému mladému človeku, ktorý sa rád učí a chce si precvičiť angličtinu.

Mirka 3G:

Jedným slovom super!

Je pravda, že som tam nechcela ísť, pretože moja znalosť angličtiny nie je najlepšia, takže som mala trošku strach, ako to celé dopadne, ale vôbec neľutujem.

Spoznala som veľa skvelých ľudí, ktorí boli na tom s angličtinou podobne ako ja, takže to vlastne celé dopadlo dobre. Stretli sme sa ľudia z rôznych krajín a to Maďarsko, Estónsko, Litva, Rumunsko a my Slovensko. Naučila som sa mnoho vecí týkajúcich sa podnikania, fotografovania a tvorby videí. Všetko nám to prezentovali dvaja super ľudia, ktorí mali s nami strpenie aj keď nie vždy to s nami bolo ľahké. Zo školy sme sa stretli super partia, ktorá si rozumie a to na tom bolo super. Keď sme niečo nevedeli, poradili sme si a vždy sme si mali čo povedať. Väčšinou sme boli rozdelení do skupín, takže sme stále komunikovali po anglicky. Robili sme rôzne malé „projekty“ , mali sme mali vymyslieť nejaký produkt, ktorý by bol užitočný pre ľudí, fotili sme fotografie s rôznym zadaním, takisto sme natáčali video k nášmu vymyslenému produktu a mnoho ďalšieho. Tieto naše výtvory sme potom museli pred všetkými prezentovať. Jednou z aktivít bolo tiež prezentovanie krajiny, z ktorej sme prišli. Mohli sme tam vidieť tradičné jedlá, odevy, tance a tak isto sme o tej krajine aj niečo porozprávali.  Ja keďže už dlho tancujem v súbore, som predviedla nejaké temperamentné slovenské tance a niektoré kroky som naučila aj iných účastníkov.

Na tom celom sa mi páčilo hlavne to, že to celé bola jedna veľká zábava a nie nejaké nudné seriózne prednášky. Mali sme veľa aktivít spojených so zábavou, ako napríklad “energizer”, pri ktorom sme naberali silu do nových aktivít, “punishment” ak niekto meškal na stretnutie, “gossip” či “secret friend”.

Veľmi sa mi tam páčilo, určite neľutujem že som sa mohla zúčastniť tejto akcie a ak by bola možnosť, určite by som išla znovu. J

Aďa 3D:

Som rada, že tie najkrajšie jarné dni som mohla stráviť na Počúvadle so super ľuďmi, kde som zažila smnožstvo zábavy, získala nové informácie a spoznala milých ľudí. Každý deň sme mali 4 pracovné stretnutia, ktoré sa vždy začínali tzv.energizermi. Vždy som sa  pri nich najviac nasmiala. Bola to veľká zábava robiť rôzne tie cvičenia, ako napr. lietať cez pavučinu, objímať sa, či dokonca ”chovať” vlastného zajaca. Pracovné stretnutia sa sústreďovali hlavne na oblasť podnikania a multimédiá. Fotili sme, natáčali, vytvárali vlastný podnik a dokonca som mala možnosť vyskúšať si riadenie dronu. Večery patrili spoznávaniu ostatných kultúr ako aj prezentovanie tej našej, a po nich nasledovala už len party a wellness až do neskorých večerných hodín. Erazmus mi dal tie najkrajšie zážitky, na ktoré len tak ľahko nezabudnem.

Andrea 3B:

Pobyt na Počúvadle s ďalšími študentmi z cudziny bol veľmi príjemný. Keďže každá krajina prezentovala svoje jedlo, tance, piesne a nejaké pikošky, mali sme možnosť dozvedieť sa, ako žijú a naučili sme sa aj nové cudzie slová. Naučila som sa lepšie vyjadrovať v anglickom jazyku a po pár dňoch som bola nastavená na angličtinu tak, že som už aj na Slovákov rozprávala po anglicky. Inštruktori boli veľmi priateľskí a povzbudzovali ma. Vždy sa snažili pomôcť a vysvetliť nám úlohy. Mne tento pobyt veľmi pomohol. Naučila som sa lepšie vyjadrovať v angličtine, používať fotoaparát a kameru efektívnejšie. Keďže sme sa učili aj niečo o biznise, bola som donútená opustiť svoju komfortnú zónu a rozprávať pred všetkými o našom projekte. Ukázali nám, že aj práca v skupine, ktorá navrhuje postup pre začatie kariéry môže byť zábavná. Všetci boli priateľskí a ochotní. Každý sme mali tajného priateľa, ktorý nám spríjemnil deň darčekom alebo povzbudzovaním. Aby všetko nebolo o učení, písaní a plánovaní kariéry mali sme aj zábavné hry, ktoré môžme využiť aj v škole alebo v budúcej práci. Absolvovanie Erasmu+ je veľmi dobrá skúsenosť, ktorá nám ukázala, že aj učenie sa a vážne veci možno spraviť zábavnými a príjemnými.

Slavo 3D:

Erasmus+ je medzinárodný projekt pre študentov so zameraním na neformálne  vzdelávanie. Išlo o spoluprácu so zahraničnými študentmi na rôznych úlohách, vďaka ktorým som si výrazne zlepšil komunikáciu v angličtine a spoznal nových zaujímavých ľudí. Toto spoznávanie bolo vždy veľmi zábavné a vtipné hlavne vďaka našim facilitátorom, ktorí vždy vedeli zabezpečiť super náladu. Bývali sme pod Sitnom pri jazere Počúvadlo, kde sa konali aj pracovné stretnutia, niektoré vnútri iné vonku. Na týchto stretnutiach sme mávali prednášky o multimédiách. Po prednáške nám dali úlohu s rovnakým zameraním ako bola prednáška, aby sme si tieto vedomosti odskúšali aj v praxi. Každý večer bol voľný program, ktorý sme využili na wellness alebo spoločenské aktivity. Tento projekt považujem za najväčšiu a najužitočnejšiu skúsenosť v mojom živote. V závere projektu sme dostali certifikát, ktorý nám môže pomôcť pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole alebo o zamestnanie.

Adam: 3 PG

Samotný program mi pomohol vyrásť ako človeku, zlepšil som si angličtinu a naučil som sa ako sa postaviť problémom s otvorenou mysľou. Naučil som sa, ako by som mohol začať kariéru v multimédiách. Mali sme možnosť pracovať s rozličnými prístrojmi a programami pre fotky a videá. Zoznámili sme sa s rozdielnymi kultúrami a tradíciami. Všetci máme z projektu nezabudnuteľné spomienky.

Lenka  3PG

Projekt sa mi veľmi páčil, stretla som kopu nových a úžasných ľudí, aktivity boli plné zábavy a dozvedela som sa pár nových zaujímavých informácií. Bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť, ktorá ktorá ma naučila hlavne komunikovať s ľuďmi a spoznávať iné národnosti. Každý z nás mal možnosť vyskúšať si foto a video techniku a naučiť sa s ňou pracovať. Absolvovali sme aj veľmi zaujímavé výlety s rôznymi aktivitami, ktoré boli veľmi zaujímavé a zábavné. Mali sme dostatok voľného času na trávenie času s ostatnými. Tak isto nechýbali ani večerné párty. Určite sa budem chcieť zapájať aj do ďalších podobných projektov v budúcnosti.

Kubo 3P

Erazmus + je výborný projekt pre mladých ľudí,  ktorý si chcú zlepšiť anglicky jazyk , pracpvať v skupinách, spoznať nových ľudí a ich krajiny a kultúru z celej Európy. Ďalej sa dozviete veľmi potrebné informácie na tému projektu, na ktorú sa prihlásite. Tak isto dostane Youthpass, ktorý vám pomôže ako príloha k prihláškam na vysoké školy a tak isto aj pri pohovoroch na pracovné miesta. Určite to odporúčam všetkým mladým ľuďom ktorý radi cestujú a chcú ma sebe pracovať a nie iba sedieť doma, ale urobiť niečo pre svoju budúcnosť.

Valentína Vajsová, sprevádzajúca učiteľka:

Mala som obrovskú radosť a zadosťučinenie ako manažérka projektu, keď som videla radosť a spontánnosť s akou sa naši študenti zapájali do všetkých typov aktivít aj napriek tomu, že dosť často (keďže to bola ich prvá skúsenosť s takýmto typom projektu) to bolo hlavne o prekonávaní samého seba, svojich obáv a obmedzení. Ako učiteľka angličtiny som bola tiež veľmi rada, že dokázali komunikovať v autentickom cudzojazyčnom prostredí a dokonca aj prezentovať v angličtine výsledky prác svojich tímov. Bol to úplne iný typ komunikácie ako na hodinách angličtiny. Prekvapili ma aj veľkou kreativitou pri predstavovaní svojej krajiny. Ako milovníčka folkóru musím povedať, že naše študentky svojou temperamentnou ukážkou slovenských ľudových tancov strhli aj ostatných účastníkov, aby sa spontánne pridávali a vyskúšali si základné kroky našich tancov. Nakoniec môžem zhrnúť, že som na všetkých našich zúčastnených študentov veľmi hrdá!

Napíšte nám komentárfooter logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Spojená škola Samuela Mikovíniho - Banská Štiavnica

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: spravca@mikovini.sk

Copyright 2017 SPŠ Samuela Mikovíniho ©