GRAND PRIX CHEMIKEE

14. ročník GRAND PRIX CHEMIKEE v Srbsku

Grand Prix Chemikee je medzinárodná súťaž zameraná na laboratórnu zručnosť študentov stredných škôl z Európy. Koná sa každé dva roky vždy pod záštitou inej krajiny. Každá krajina bola zastúpená dvoma súťažiacimi, ktorí boli vybraní na základe výsledkov najvyššej národnej súťaže. Zúčastnené krajiny: Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko a Taliansko.

Organizátorom 14. ročníka bolo Srbsko a súťaž sa odohrávala vo výskumnom centre Petnica Science centrum ,neďaleko mesta Valjevo. Pod slovenskou zástavou som súťažil ja (Ondrej Hruška) a Monika Špaková zo Strednej odbornej školy v Novákoch. Našimi mentorkami boli pani Elena Kulichová a pani Martina Gánovská.

Súťaž pozostáva z dvoch úloh, ktoré musí absolvovať každý súťažiaci. 1. časť: preparatívna úloha, ktorej cieľom je pripraviť určenú chemickú látku. 2. časť je zameraná na analytické zručnosti. Tento rok sme pripravovali vonnú látku Vanilinalkohol a nitroacetanilid, ktorý je prekurzorom pre výrobu syntetických farbív. V analytickej časti sme mali stanoviť obsah vápnika vo vzorke a určovať kyslosť morskej vody. Každá úloha sa boduje zvlášť a ich súčet sa dosadí do rebríčka. Umiestnil som sa na 7. mieste a moja spolusúťažiaca na 15. mieste. Prvé dve miesta obsadili maďarskí študenti a 3. miesto patrilo Čechom. Každý účastník, vrátane mentorov, dostal certifikát o účasti a získal neoceniteľné skúsenosti a zážitky zo spoločného programu. Každá zúčastnená krajina sa predstavila. Okrem toho nás čakala prehliadka mesta Valjevo a okolia obce Petnica( jazero, jaskyňa, archeologické náleziská).

Ondrej Hruška, absolvent IV. B triedy odboru biotechnológia a farmakológia

P:S. Ondrej Hruška sa ako štvrták v marci 2017 stal víťazom Celoštátneho kola CHO v kategórii EF. Účasť na Grand Prix Chemikee bola podmienená výberom po celoštátnej chemickej olympiáde.