Beseda s Veronikou Homolovou Tóthovou, autorkou bestselleru Mengeleho dievča

Sympatická autorka knihy  Mengeleho dievča pani Veronika Homolová Tóthová  nám, študentom, 4.4.2018 v posluchárni školy sugestívne, presvedčivo a zároveň veľmi smutne predstavila príbeh pani  Violy Stern Fischerovej. Zostrih 30 minútového dokumentu v úvode prednášky  trval l en 8 minút, ale sila príbehu mladého židovského dievčaťa Violy Sternovej prenikla  ku každému, kto  v stredu sedel v posluchárni ... Viola prežila hrôzy štyroch koncentračných táborov počas II. svetovej vojny: Osvienčim-Brzezinku, Ravensbruck, Buchenwald, Neustadt bei Coburg – továreň Siemens. Viola Sternová  zorganizovala útek počas pochodu  a pomohla chytiť  a usvedčiť krutú dozorkyňu z tábora v Birkenau. Krásne detstvo a mladosť v Lučenci sa počas vojny  rýchlo zvrtlo a premenilo sa na nočnú moru. Z ich veľkej a šťastnej rodiny zostala  len Viola s bratom.

Knihu Mengeleho dievča som prečítala , preto som sa lepšie vedela vcítiť do všetkého, čo autorka knihy porozprávala. Mnohé informácie som však nepoznala. Som rada, že som mala možnosť stretnúť sa s autorkou a dozvedieť sa viac nielen o knihe a pani Fischerovej, ale aj o vojne, príbehoch iných mladých dievčat a žien v koncentračných táboroch. Šokovali nás informácie , že Nemci mali vypracovaný aj plán na vyhladzovanie vlastného národa ( chorých, postihnutých, psychicky chorých, epileptikov...). Rodiny takto postihnutých detí, starších pacientov ani len netušili, že ich posielajú na istú smrť. Lekári sľubovali „vyliečenie“ po šiestich týždňoch...  Fakty, nové otrasné informácie zo svedectiev i z archívov boli obrovským  poučením.

Ďakujem za prednášku a besedu s Veronikou Homolovou Tóthovou, pretože som mala možnosť bližšie spoznať pravdu.  Bol to pre mňa silný zážitok a určite si ho zapamätám do konca života.

Bibiana Purgatová III. B

Napíšte nám komentárfooter logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Spojená škola Samuela Mikovíniho - Banská Štiavnica

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: spravca@mikovini.sk

Copyright 2017 SPŠ Samuela Mikovíniho ©